Ekobudex

 

   Ochrona środowiska. Flotator ciśnieniowy w Autodesk Inventor

   

W gdańskiej firmie EKOBUDEX Autodesk Inventor wykorzystywany jest m.in. przy projektowaniu urządzeń ochrony środowiska.

EKOBUDEX Sp. z o.o. powstała w Gdańsku w 1988 roku jako przedsiębiorstwo innowacyjno-wdrożeniowe. W firmie opracowano pierwszą polską konstrukcję flotatora ciśnieniowego. Urządzenia te są nadal bardzo ważną pozycją w ofercie przedsiębiorstwa. EKOBUDEX zajmuje się kompleksowo tworzeniem obiektów ochrony środowiska: od opracowania założeń inwestycyjnych, poprzez projekt techniczny po wykonawstwo, montaż i uruchomienie urządzeń. Do sztandarowych wyrobów firmy należą odtłuszczacze, flotatory ciśnieniowe oraz zestawy dozowania reagentów (patrz www.ekobudex.com.pl).

Poszukiwania systemu CAD

Od dawna pracownicy EKOBUDEX-u poszukiwali narzędzia, które pozwoliłoby przyspieszyć proces projektowania urządzeń z jednoczesnym minimalizowaniem ryzyka powstawania błędów w dokumentacji projektowej. Obserwacje rynku CAD, potwierdzały przypuszczenia, że te warunki może zaspokoić jedynie oprogramowanie 3D. „Zdawaliśmy sobie sprawę” - mówi główny technolog Ireneusz Dobrzyński - „iż wdrożenie systemu projektowania trójwymiarowego wymaga sporo czasu związanego z nauką i nabyciem biegłości w jego obsłudze. Nie mogliśmy jednak pozwolić sobie na przerwanie prac projektowych i poświęcenie czasu na długotrwale szkolenia i wdrażanie systemu. Dlatego też musieliśmy znaleźć rozwiązanie, którego wdrożenie będzie mogło się odbywać na konkretnych naszych projektach i jednocześnie nie spowoduje spowolnienia procesu projektowego”. Początkowo brano pod uwagę zakup AutoCAD-a, ale po prezentacji w firmie WM ProCAD Studio, wybrano Autodesk Inventor 5.3, który wydawał się rozwiązaniem najlepiej spełniającym postawione wymagania. Duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji miał również fakt, iż w pakiecie AIS zawarty jest Mechanical Desktop, czyli również AutoCAD.

Wdrożenie systemu CAD

Duża ilość prac projektowych i bardzo restrykcyjne terminy ich ukończenia nie pozwalały na pełnowymiarowe szkolenia. Przyjęto więc model wdrożenia „zerowego”, co sprowadziło się do założenia, że następny projekt od początku będzie w całości realizowany w Inventorze. Tak też się stało. Po wstępnym poznaniu zasad pracy w systemie Inventor, został on od razu wykorzystany do opracowania projektu nowego flotatora. Jak uczy stare przysłowie „diabeł tkwi w szczegółach” i to, co bez większych problemów udawało się podczas wstępnego poznawania Inventora na standardowych przykładach, w konkretnych przypadkach szczególnych występujących w projekcie często nastręczało sporo trudności. Na szczęście, dzięki ścisłej współpracy z WM ProCAD Studio większość z tych problemów dało się bardzo szybko rozwiązać, „Oczywiście mamy świadomość, że nie odkryliśmy jeszcze wszystkich tajemnic Inventora i jeszcze sporo musimy się nauczyć, ale jesteśmy przekonani i pewni trafności wyboru tego systemu jako skutecznego i łatwego w obsłudze narzędzia CAD 3D” - przyznaje Ireneusz Dobrzyński. EKOBUDEX poważnie rozważa obecnie zakupu najnowszej wersji AIS7.

iDesign nr 9/2003

inne publikacje nt. oczyszczania ścieków

 

   
 

 

tel.: (58) 554-85-65
tel.: (58) 554-85-66
tel.: (58) 552-36-58

Ekobudex sp. z o.o.
80-328 Gdańsk
ul. Kościerska 7